Slevy

Výrobci

Informace

Užitečné články

Peněženky

V naší nabídce jsou peněženky různých materiálů, barev a s různými povrchovými úpravami. Kožené peněženky mají nejdelší životnost a luxusní vzhled. Velmi zajímavé jsou například peněženky Wild Tiger, které jsou vyrobeny z broušené kůže. Mají krásný matný a zdrsněný povrch s originální texturou. Nyní byly postupně nahrazeny peněženkami pod značko...

V naší nabídce jsou peněženky různých materiálů, barev a s různými povrchovými úpravami. Kožené peněženky mají nejdelší životnost a luxusní vzhled. Velmi zajímavé jsou například peněženky Wild Tiger, které jsou vyrobeny z broušené kůže. Mají krásný matný a zdrsněný povrch s originální texturou. Nyní byly postupně nahrazeny peněženkami pod značkou Wild by Loranzo, které mají stejnou povrchovou úpravu. Další řadou v naší nabídce kožených peněženek jsou peněženky značky Loranzo, které mají klasický vzhled a jsou hladké, dodávají se většinou v černé a hnědé a oblíbené červené barvě. V našem obchodě najdete i praktické peněženky z dalších materiálů jako je koženka nebo silná textilie. Textilní peněženky jsou často s potiskem nebo zajímavým vzorem. Některé typy mají i řetízek pro připnutí ke kalhotám a lze je tak nosit bezpečněji v kapse.
U nás mají peněženky zpravidla uzavíratelnou a zároveň dobře přístupnou kapsu na mince. V některých zemích jsou ale spíše obvyklé tenčí peněženky bez mincovníku. Majitel peněženky pak nosí mince buď v kapse nebo ve váčku, který je určen pouze na nošení mincí. Podle mého názoru je to méně pohodlné, ale je pravdou, že u klasické peněženky může být problém, pokud máte příliš velké množství mincí. Peněženka je pak příliš těžká a velká a mince z ní mohou vypadávat. Záleží tedy asi spíš na zvyku a na stylu na který je člověk zvyklý. Každé řešení má své pro i proti. 
Peněženky bývají oblíbenou kořistí kapsářů, proto je doporučujeme nosit vždy tak, byly co nejvíce chráněny a špatně přístupné pro případné zloděje. 
Nedoporučujeme mít v pěněžence příliš mnoho různých vizitek nebo účtenek. Peněženka je pak příliš plná v extrémních případech se může deformovat do kulata. Doporučujeme použít na vizitky třeba vizitkář a účtenky vyřazovat z peněženky co nejdříve. Peněženka, jak již název napovídá, je určená zejména k nošení peněz, tedy bankovek a mincí.

Další podkategorie jsou Pánské peněženky a Dámské peněženky. Tyto kategorie jsou pak dále rozděleny dle materiálu ze kterých jsou peněženky vyrobeny.

Historie peněženky

Uvádí se, že peněženky se rozšířily až s nástupem papírových bankovek. V předchozím období se používaly jako platidlo zejména ražené mince, většinou z různých drahých kovů. Mince se přenášely v kožených měšcích, přivázaných na opasku. Postupem času se peněženky vyvíjely a v minulém století tak například přibyly i přihrádky na kreditní karty. V současné době se objevují třeba i přihrádky na paměťové karty. Peněženky se v minulosti vyráběly z přírodní kůže. V současnosti se pro výrobu peněženek využívají i umělé materiály jako koženka (PU kůže) nebo různé textilie či PVC. Hlavní výhodou těchto materiálů je levnější výroba a snadnější zpracování. Nevýhodou je menší mechanická odolnost a tím i většinou nižší životnost než u kožené peněženky.

Údržba peněženky

Peněženky jsou v místech ohybu značné mechanicky namáhány - jedná se hlavně o hřbet nebo zapínání. Toto namáhání mnohem lépe snáší přírodní kůže než umělé materiály. Podobná situace je v případě, že peněženku nosíte třeba v zadní kapse kalhot nebo jinde, kde je více namáhaná.
Kožené peněženky doporučujeme občas impregnovat pomocí přípravků k tomu učenými. Zamezíte tak hlavně vysychání nebo naopak provlhnutí či promočení peněženky. Nečistoty je ideální čistit lehce navlhčným hadříkem. V případě silnějšího znečištění peněženky je lepší se obrátit na odborníky například v čistírně nebo na brašnáře.

Zajímavosti o peněženkách

Současné peněženky jsou obvykle vyrobeny tak, aby se vešly do kapsy (nebo do kabelky). Malá pouzdra, která nemají kapsy na kreditní karty a doklady, se nazývají peněžní klipy.

Typy peněženek:

- náprsní peněženky jsou příliš velké na přenášení v kapse, nosí se v kabelce nebo mohou být   uschovány v náprsní kapse kabátu. Je v nich dostatek prostoru pro různé šeky a dokumenty jako jsou účty za nákup a podobně.
- peněženky s jedním záhybem mají prostor pro kreditní karty a osobní doklady
- peněženky se dvěma záhyby mají obyčejně prostor na kreditní karty řešený svisle
- klip na peníze je peněženka, která má velmi málo nebo vůbec žádné místo na doklady a kreditní karty

Zejména v Evropě, kde se na rozdíl od Spojených států více používají větší mince, jsou peněženky vybaveny větším prostorem právě pro mince. Některé peněženky jsou vybaveny klipy či pásky, které udržují peněženku zavřenou. Protože jsou některé bankovky evropských měn (jako např.libra a euro) větší než americké dolary, do menších amerických peněženek se nevejdou.

V současné době můžeme označit za nejoblíbenější typ univerzální peněženku s místem nejen na mince, bankovky, ale i platební karty a doklady.

Dámy mají radši peněženky větší, které mohou sladit se svou kabelkou nebo i botami a oblečením. Vynikají zejména elegancí. Pánské peněženky bývají naopak praktičtější.

Další související kategorie:

Dámské kožené peněženky
Pánské kožené peněženky
Dětské peněženky

Zobrazit

Peněženky Počet produktů: 323

na stránku
Zobrazeno 1 – 63 z 323 položek
Zobrazeno 1 – 63 z 323 položek