Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-18 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak odstranit nechtěný zápach vaší kožené peněženky?
05.10.2022

Jak odstranit nechtěný zápach vaší kožené peněženky?

JAK ODSTRANIT ZÁPACH Z KOŽENÉ PENĚŽENKY?
Kvalitní kožená peněženka je nejen doplňkem, kterým se můžete hrdě pochlubit, ale také výrazem stylu. Jak se říká, kůže se časem zlepšuje a rozvíjí charakter pokaždé, když ji použijete.

Kůže je velmi oblíbená kvůli její odolnosti a estetice. Kůže se dodává v různých typech a barvách, a proto se obtížně čistí, když zapáchá. Vzhledem k tomu, že se jedná o porézní přírodní materiál, může absorbovat nečistoty, oleje a může v něm být časem řada bakterií, které produkují nepříjemný zápach.

Hodit peněženku do pračky, není určitě dobré řešení, zvláště pokud je vyrobena z drahé celozrnné kůže, a požádat profesionála, aby ji vyčistil, může být příliš drahé. Proto není odstranění zápachu z peněženky, která je už trochu starší, tak úplně snadné.

Jak tedy odstranit zápach z kožené peněženky? Chcete-li odstranit zápach z vaší kožené peněženky, můžete povrch vyčistit roztokem octu a vody. K pohlcení nepříjemného zápachu můžete použít také jedlou sodu nebo kávová zrna. Pach může absorbovat i zabalení peněženky do novin. Případně můžete použít komerční přípravky na čištění a kondiciování kůže.

Podělíme se s vámi o několik jednoduchých způsobů, jak odstranit zápach z vaší peněženky pomocí běžných domácích potřeb. Kterýkoli z nich můžete použít, když vaše peněženka zapáchá. Obecně platí, že je dobré si jednou za čas vyčistit a uspořádat peněženku.

* Pozor u tzv broušené kůže může dojít při použití některých z čistících metod ke změně povrchu peněženky! Může se stát, že se broušený povrch stane více hladkým, tak jako při delším používání.

PROČ KOŽENÁ PENĚŽENKA NEVONÍ?
Vaše kožená peněženka může začít zapáchat z několika důvodů. Zde je několik z nich.

OLEJ V PROCESU ČINĚNÍ KŮŽE
Jedním z důvodů, proč máte pocit, že kůže voní jako ryba, je olej používaný při procesu činění.

Činění je přeměna surové zvířecí kůže na kůži jako materiál. Někteří výrobci během činění používají levnější rybí oleje, které v důsledku reakce se vzduchem produkují nepříjemný rybí zápach.

CIGARETOVÝ KOUŘ
Pokud jste pravidelným kuřákem a držíte peněženku a batoh často ve stejné kapse, může vaše kožená peněženka časem absorbovat tabákový zápach.

Cigaretový kouř je obvykle považován za nejobtížnější, jak se zbavit, protože kouř může proniknout produktem hluboko a pouhé čištění povrchu nepomáhá.

I když nemáte žádné alergie, cigaretový kouř z peněženky není příjemný a může vaši vzácnou koženou peněženku nasáknout. Protože jste možná vůči zápachu imunní, možná to ani nepovažujete za špatné, pro nekuřáky ale může být zápach velmi rušivý.

POT
Během horkého počasí může kůže absorbovat pot z vaší dlaně a časem proniká hluboko do povrchu kůže. Po nějaké době se začnou hromadit soli a pokud nejsou řádně a včas vyčištěny. Vlhká peněženka je také ideální prostředí pro růst bakterií.

Zápach se může lišit v závislosti na typu bakterií rostoucích uvnitř vláken vaší peněženky a na tom, čím se živí.

POUŽITÉ LEPIDLO
Dalším důvodem, proč vaše peněženka může zapáchat, je lepidlo použité na výrobu produktu. Lepidlo se používá k sestavení těchto výrobků před jejich sešitím a obsahuje vedlejší ropné produkty s velmi silným olejovým zápachem.

Pach lepidla sice nezůstane dlouho, ale některé pachy mají tendenci přetrvávat i po delším používání.

ZÁPACH DÍKY BAKTERIÍM
V některých případech, kdy kůže zestárla a a slouží již opravdu dlouho, mohou kožené výrobky, většinou ty, o které není náležitě pečováno, nepříjemně zapáchat. Zejména kvůli bakteriím a jiným mikroorganismům.

JAK ODSTRANIT ZÁPACH Z KOŽENÉ PENĚŽENKY?
Následuje několik způsobů, jak odstranit zápach z vaší kožené peněženky pomocí jednoduchých a levných prostředků v domácnosti.

OCET
Ocet má silné kyselé vlastnosti, proto je velmi účinný při odstraňování látek produkujících zápach z materiálů a také zabíjí bakterie.

Vezměte stejný objem octa a vody a smíchejte je, aby vznikl roztok. Pomocí hadříku z mikrovlákna namočeného v tomto roztoku jemně otřete povrch kožené peněženky.

Použijte jemný krouživý pohyb rukou, aby se spolu s mikrovlákny zvedly i ty nejmenší částečky prachu. Tento postup několikrát opakujte tak, že hadřík znovu namočíte do roztoku a peněženku protřete.

Nebojte se štiplavého octového zápachu, po vyčištění peněženky vodou a mýdlovým roztokem zmizí. Kromě zápachu tím odstraníte z povrchu i případné nečistoty. Pokud je vaše peněženka špinavá, můžete si dále přečíst náš návod, jak čistit koženou peněženku.

Upozornění: Pokud je vaše peněženka povrchově zbarvená, proveďte zkušební test, abyste zjistili, zda je barva rozpuštěná. Pokud ano, nepoužívejte roztok octa. Také se ujistěte, že jste z peněženky vytáhli všechny své karty, hotovost a další citlivé předměty, jako jsou fotografie aby nedošlo k jejich poškození.

Jedlá SODA
Tento materiál je skvělým deodorantem díky svým mírně zásaditým vlastnostem. Jedlá soda funguje tak, že neutralizuje kyselé a zásadité částice produkující zápach a převádí je do stavu bez zápachu.

Koženou peněženku zakryjte tenkou vrstvou jedlé sody a vložte ji na 24 hodin do uzavřeného plastového sáčku, látkového sáčku nebo povlaku na polštář. Po 24 hodinách vyjměte peněženku, odstraňte vrstvu sody a měkkým štětcem očistěte zbývající povrchová zrnka (ideální je štětec na make-up).

Nejlepší na používání jedlé sody je, že je zcela neškodná pro všechny druhy kůže a nepoškodí ji.

NOVINY
Noviny jsou vyrobeny z volných vláken, která výrobek nepoškrábou a lze je tak použít k čištění choulostivých povrchů.

Noviny mají díky své struktuře a tiskařským barvám skvělé absorpční vlastnosti. Pokud chcete odstranit zápach z vaší kožené peněženky, pevně ji zajistěte ve dvou vrstvách novin a mějte ji na poličce.

Případně můžete použít i balicí papír. Uchovávejte zabalenou peněženku stranou po dobu 24 až 36 hodin. Porézní struktura papírových vláken zachytí pachové molekuly, díky čemuž bude vaše peněženka dokonale bez zápachu. Nepoužívejte křídové, či lakované papíry (časopisy atd.), ty nemají takovou absorbční schopnost.

KÁVOVÁ ZRNKA
Většina z nás zná kávu pouze jako osvěžující horký nápoj, ale kávová zrna mají také deodorační vlastnosti, zejména na zápach cigaretového kouře.

Pro odstranění kouřového zápachu z vaší kožené peněženky naplňte starou ponožku nebo malý látkový sáček čerstvě namletou suchou kávou nebo lze použít i instantní kávové granule. Vložte peněženku do sáčku (musí být prodyšný) a zavažte uzel. Nechte minimálně sedm dní.

Zaznamenáte jasný rozdíl v zápachu kouře. Pokud zápach stále přetrvává, pokračujte ještě dalších několik dní.

PROFESIONÁLNÍ PRODUKTY A SLUŽBY ČISTIČE KŮŽE
Existuje široká škála komerčních chemikálií na čištění kůže. Většina z nich obsahuje tři základní složky hydroxid sodný, chlorid amonný a ethylbenzen.

Ty jsou vysoce účinné při odstraňování zápachu při zachování barvy a lesku kůže. Nicméně, než si koupíte jeden pro deodoraci vaší kožené peněženky, zkontrolujte, na co je účinný.

KONDICIONÉRY NA KŮŽI
K dispozici je široká škála kondicionérů, které můžete použít k odstranění zápachu a renovaci své staré kožené peněženky. Dobrý kondicionér nejen odstraní pach kůže, ale také pomůže vaší kožené peněžence déle vydržet.

Kondicionéry na přírodní kůži: Čistě extrahovaný lněný olej je skvělý přírodní lesk na kůži, který zvyšuje odolnost kožených doplňků. Naneste malé množství tohoto oleje na měkký kousek houbičky a rozetřete jím páchnoucí peněženku. Olej absorbuje molekuly produkující nepříjemný zápach a zároveň dodává produktu sílu a lesk.
Kondicionéry ze syntetické kůže: Můžete je získat v každém místním obchodě s čisticími prostředky pro domácnost. Jsou složeny ze silných alkálií a sodných solí a také syntetických vosků. Jsou k dispozici obvykle ve formě kapaliny, kterou lze nastříkat na příslušenství, které chcete renovovat. Chemikálie se snadno dostane mezi póry kožených vláken a odstraní zapáchající molekulu a zároveň zvýší lesk kůže.

ZÍSKEJTE ODBORNOU POMOC
Pokud zápach ve vaší kožené peněžence přetrvává i přes vyzkoušení domácích prostředků a komerčních produktů, je možné využít odbornou pomoc. Svůj kožený doplněk můžete vzít do profesionálních čisticích center a tam vám ho za poplatek deodorizují a vyčistí.

Tato možnost může být poměrně drahá, takže vám doporučujeme zhodnotit, zda je vaše peněženka dostatečně cenná na to, aby se takové čištění vyplatilo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli